Kőműves, burkoló, szobafestő, lakásfelújítás, falazás, vakolás, betonozás, ,szobafestés, festés, mázolás, tapétázás,
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Felujítás és építés! Tel: +36 20 594 0260
 
Aktuális árak
 
Lakásfelújítási munkák Árak
 
Építkezőknek ,telek és lakásvásárlknak
 
Éptőmesterség
 
Budapesti hidak tőrténete. XVI.Az Újpesti vasúti híd

 

Az Újpesti vasúti híd
 

 

Eredetileg olasz vállalkozásban épült, szegmens tartókkal, a dorogi szénbánya kiszolgálására. A második világháború végén felrobbantották, csupán egyetlen nyílása maradt állva. Először a Duna mederhidat is végleges, folytatólagos, rácsos szerkezetként tervezte a MÁV újjáépíteni, de erre gazdasági okokból nem kerülhetett sor. Helyette az akkor az összekötő hídnál felszabaduló „K"-híd provizórium anyagának 50%-ra tehető kiegészítésével ideiglenes szerkezetként újjáépült (az öbölági híd végleges formában) az Uvaterv tervei szerint. A két part közti gyalogos átkelés biztosítására a főtartón kívüli konzolokra 3-3 m széles vasbetonlemezes pálya épült, a déli oldalon a gyalogosok, az északin a kerékpárosok számára. Hadihíd anyag felhasználásával háromemeletes K-hídként épült újjá, ideiglenes jelleggel. Forgalomkorlátozással használják azóta is.

Medernyílás méretek: 7x92 m
Pályaszélesség: 10 m
ebből vasúti pálya: 1 vágánysáv
Hídhossz: 644 m
Forgalomba helyezés napja: 1896. november 3.
A mai szerkezet építésének éve: 1955.
Újjáépítés utáni forgalomba helyezés: 1955. május 21.

A fővárost Esztergommal összekötő vasútvonal tervezése során, 1892-ben merült fel, hogy a vonalat ne csak a főváros jobb parti részével, hanem a bal parttal is összekössék. A vasútvonal ipari szállítmányai ugyanis elsősorban a bal partra irányultak. A vasútvonal tulajdonosa, az olasz Fratelli Marsiglia et Cie vállalat, ennek érdekében határozta el a Dunán Óbuda és Újpest között egyvágányú Duna-híd építését. A magyar álszerzése után, a vállalat megbízta az ugyancsak olasz Societa Nazionale delle Ufficine di Savigliane vállalatot a híd tervezésével és kivitelezésével. A vállalkozó a híd terveit az 1894. évben elkészítette és az év tavaszán nekifogott a híd megépítésének (2. kép).

2. kép: A "felsővasúti híd főméretei" ( a kép eredeti címe)

A tervek szerint a híd hét egyforma nyílással épült, amelyeket egyszerű, oszlopos rácsozású, kéttámaszú szegmenstartók hidaltak át. A főmeder hídjához az óbudai oldalon még egy kisebb parti nyílás csatlakozott.A kivitelező vállalat a munkát a parti alapgödrök kiemelésével kezdte el, s a munkával oly mértékben előrehaladt, hogy ugyanannak az évnek augusztusában már a mederpillérek süllyesztőszekrényeinek, készítését is elkezdte. A légnyomásos keszonok 1894 októberében már elindultak a mederfenék felé. Egy-egy mederpillért, mind az óbudai, mind az újpesti oldalon sikerült még a jégzajlás előtt fel is falazni. A többi mederpillér keszonfalazási munkája az 1895. évre maradt. A teherbíró agyagréteg a híd helyén, különösen az óbudai oldalon mélyebben fekszik, mint a többi Duna-híd vonalában, ezért az itteni alapozási szintet, amelyet a keszonokkal el kellett érni, maximálisan 18 m mélyen határozták meg a Duna nulla vízszintje alatt. A vasszerkezet gyártását az olasz vállalkozó a Magyar Államvasutak Gépgyárában rendelte meg, amely az ehhez szükséges vasanyagot részben a Schlick és Nicholson pesti, részben az Osztrák-Magyar Államvasút resicai hengerműveitől szerezte be.
A szereléstaz egyes nyílások teljes beállványozásával végezték. A gépgyár a szereléssel 1896 nyarára készült el. A pályaépítés, valamint a híd déli oldalán a járdakonzolok kialakítása és a mázolás következhetett. A hidat 1896. november 3-án adták át a forgalomnak (3. kép).

3. kép: Az 1896-ban forgalomba helyezett híd - 1932 után

A híd jelentősége hamarosan megnövekedett, forgalma emelkedett és ez mind nagyobb terheléssel járt. Bár a vasútvonal nem számított az elsőrendű fővonalak közé, mégis felmerült a híd megerősítésének szükségessége. Ezért felülvizsgálták a hídszerkezet erőtani számításait és elsősorban a rácsoszlopok megerősítését tartották lényegesnek. A támaszok közelében nyomásra igénybe vett elemek, kihajlásra veszélyessé kezdtek válni. Ezért a tartók alsó és felső övei közé beépítettek egy harmadik övet, amely így az oszlopok kihajlási hosszait felezte és ez által a hídnak nagyobb biztonságot nyújtott. A munkát nem sokkal az építkezés befejezése után végezték el (4. kép).

4. kép: Az 1932-ben beépített másodrendű rácsozás

Az állami kezelésbe vételt követően 1911-ben, további szerkezet erősítés volt szükséges, amikor is a nyílásokat áthidaló kéttámaszú szerkezetek középső mezőibe mindenütt még egy-egy rácsrudat építettek. Ezzel a híd teherbíró képessége még további húsz évre megfelelő volt.
A tengelyterhek emelkedése azonban tovább tartott és ez 1932-re már olyan helyzetet teremtett, hogy a híd további megerősítését nem lehetett halasztani. A leggyengébb elemeknek ezúttal a hossztartók bizonyultak, amelyeknek kicserélése a híd hosszú időre való elzárását kívánta volna meg. Hosszuk 9,2 m volt, erősítésük csak az övek keresztmetszetének rátétlemezekkel való növelése révén lett volna lehetséges. E helyett az államvasút Korányi Imre javaslatára a főtartók rácsozását erősítette meg másodrendű rácsozás beiktatásával, amelynek oszlopai közé helyezett kereszttartók középen alátámasztották a hossztartókat, s így megfelezték támaszközeiket. Ezzel voltaképpen a hídszerkezetnek minden kifogásolható eleme kellő erősítést kapott. A munkát 1932 nyarán kezdték el és még ugyanabban az évben három, a következő évben négy nyílásban, a forgalom zavarása nélkül elvégezték. Ezzel az erősítéssel a híd egészen 1944. év augusztusáig teljesítette hivatását.
A hidat a második világháború során több súlyos légitámadás érte. Előbb az óbudai első medemyílás rongálódott meg olyannyira, hogy megroppant. Helyreállítására utászkatonák vonultak fel, dereglyével aláfogták a szerkezetet és megkezdték a helyreállítását. Ebben az állapotban érte a hidat az augusztusi légitámadás, amely ezt a hídnyílást dereglyéstül, emelőstül, mindenestül a Dunába taszította. A megmaradt hat szegmenstartó közül ötöt a visszavonuló német csapatok 1944. december 2429-ig, több részletben felrobbantottak, úgyhogy csupán egyetlen nyílásban az Óbuda felől számított második medernyílásban - maradt állva a szerkezet. Az alépítményből az Újpest felőli hídfőt és az első mederpillért robbantották fel, a többi pilléren csupán kisebb sérülések voltak (amelyek a vasszerkezetek robbantása alkalmával keletkeztek) (5. és 6. kép).

5. kép: Az Újpesti vasúti híd roncsai 1945-ben
 
6. kép: A roncskiemeléssel együtt fel nem robbant bombák is „horogra akadtak"

A híd helyreállítását sok más budapesti Duna-híd újjáépítése előzte meg. Ennek a vasúti hídnak a forgalomba helyezése a kevésbé sürgős feladatok közé sorolódott, de azért nem került le a napirendről.
A hídroncsok kiemelését még 1945 telén a szovjet hadsereg kezdte meg. Munkájuk a vízből kiálló roncsok eltávolítására korlátozódott, hogy ezzel elmúljék a jég fennakadásának és árvíz keletkezésének a veszélye. A vízalatti roncsokat az 1946-48. évek folyamán emelték ki. A munka során a mederben talált, fel nem robbant 500 kg-os bombák hatástalanítására 13 esetben kellett kihívni a honvédség tűzszerészeit. Mindannyiszor megállapították, hogy a robbanófejek épek voltak és a vízben ennyi év alatt sem mentek tönkre. Az óbudai második hídnyílás állva maradt vasszerkezetét is lebontották. Sió-híd lett belőle Simontornyán (7. és 8. kép).

 
7. kép: A híd oldalnézete és keresztmetszete
 
8. kép: Az 1944 decemberi robbantáskor épen maradt egyetlen hídnyílás (két keretállással megkurtitva 2001-ig Simontornyán szolgált)

Sok nehézséggel járt a lerobbantott mederpillér és a hídfő helyreállítása, amit Larssen-szádpallós körülzárással 1953 őszén kezdtek el. A felfalazásokat az árvíz magasságáig gránittal, feljebb mészkővel burkolták, az épen maradt pillérek kiképzéséhez hasonlóan. A vasúti híd újjáépítése akkor vált időszerűvé, amikor az Összekötő vasúti híd végleges jellegű szerkezete elkészült és az új kétvágányú ikerhíd feleslegessé tette az ottani, félállandó jellegű „K"-hidat. A megoldás önként adódott; a lebontandó „K"-híd anyagát kell kiegészíteni és az újpesti hidat a régi pillérein „K"-hídként kell felépíteni. Az Összekötő vasúti híd elkészülte, 1953. június vége után, nyomban megkezdődött a „K"-híd bontása (9. kép).

9. kép: A felrobbantott mederpillér újjáépítése 1953-ban (háttérben a gázcső átvezetésére szolgáló ideiglenes kábelhíd)

Az újpesti mederhíd szereléséhez a MÁVAG 1954 kora tavaszán fogott hozzá. Előtte valamennyi pilléren el kellett távolítani a szerkezeti köveket és helyükbe - vasbeton teherelosztó rétegen - az építendő hídhoz megkívánt szerkezeti gerendát helyezni. A pillérek északi oldalán konzolosan kinyúló vasszerkezetre fabakok épültek, ezek tartották azt a kábelhidat, amelyre az Óbudai Gázgyárat a Duna bal parti csőhálózatával összekötő gázfőcső került. Ezt a főcsövet a Margit híd újjáépítésekor kellett az onnan elbontott kábelhíd pótlására az Újpesti híd pilléreire áthelyezni.
A „K"-híd vasszerkezetének szerelése a középső hídnyílás teljes beállványozásával kezdődött, s innen kezdve, a szomszédos hídnyílásokban folytatódott. A középsőt kivéve, a több hídnyílásban már nem volt szükség állványra, csupán egyetlen segédjáromra a hídnyílás közepén. A szerelést szabadon, konzolszerűen, a már megépült szerkezettel, mint ellensúllyal, az Összekötő vasúti híd esetében alkalmazott módszerrel végezték, „K"-híd szerelődarukkal.
Szerelés közben érte a készülő hidat a Duna 1954. évi nagy áradása, amelynek során a hídszerelő telepet elöntötte a víz és a szereléssel foglalatoskodó embereket az árvédelmi munkákhoz vezényelték. Emiatt a munkában késedelem és anyagi kár is jelentkezett, mert a telepen előkészítés alatt álló hídanyagon rozsda- és iszapréteg keletkezett és a segédjármokra támaszkodó szerkezet is több centiméterrel elmozdult. Végezetül azonban sikerült a nehézségeket leküzdeni és a munkát az 1955. májusára befejezni. Az építkezést a MÁV részéről Nemeskéri Kiss Géza mérnök irányította, a mederhíd acélszerkezetének szerelését a Ganz-MÁVAG részéről Perényi Miklós, az újpesti öbölági hidat Fekete János vezette (10., 11., 12. és 13. kép).

10. kép: A középső hídnyílás szerelése teljes beáilványozással
 
11. kép: A hídelemek beemelése egyszerű eszközökkel történt
 
12. kép: Próbaterhelés 1955 májusában
 
13. kép: A csavarozott hídszerkezet részletei

A hídszerkezetek próbaterhelésekor 1955. május 4-én és 5-én négy 424. sorozatú mozdonnyal terhelték meg az egyes hídnyílásokat. Az első személyvonat — több mint tíz eves szünet után — 1955. május 21-én haladt át a hídon. A híd tetejére konzoltartókat szereltek fel, melyeken elektromos nagyfeszültségű távvezeték nyugszik.Az ideiglenesnek szánt szerkezet idén - 2005-ben - immáron ötvenedik éve szolgálja a forgalmat, csavarozott volta miatt maximum 40 km/óra sebességgel haladhatnak rajta a vonatok. Felújítása, vagy megerősítése nem gazdaságos, ezért a mederhídon új felszerkezet beépítését tervezik, a pillérek megerősítésével.

14. kép: Légifelvétel az Újpesti vasúti hídról

 
További szolgáltatásaim:
 
Potos idő
 
számláló
Indulás: 2007-03-03
 
Naptár
2024. November
HKSCPSV
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
<<   >>
 
pagesrank

Google Pagerank, SEO tools

 
Bontás árak Budapesten
 
Vakolás árak Budapesten
 
Falazás árak Budapesten
 
Betonozás árak Budapesten
 
Gipszkartonozási árak Budapesten
 
Szobafestés árak Budapesten
 
Burkolás árak Budapesten
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?